

U obraćanju građanima putem videosnimka, Schmidt je istakao da su donesene mjere usmjerene na očuvanje funkcionalnosti države i njenog institucionalnog integriteta.
“Već mjesecima primjećujem da se ozbiljni problemi sve više gomilaju. Ključni problem je činjenica da BiH još nema budžet za 2025. godinu. Neusvojen budžet ograničava sposobnost državnih institucija da budu u potpunosti funkcionalne. Pored ostalog, to znači da nema sredstava za provedbu reformi u oblasti izbora – što je ključni zahtjev EU, Daytona i OSCE-a“, upozorio je visoki predstavnik.
Podsjetio je i da je Predstavnički dom BiH usvojio Studiju izvodljivosti za uvođenje izbornih tehnologija, ali da sredstva za to nisu predviđena u nacrtu budžeta.
Viaduct i opasnost po državne institucije
Posebnu pažnju Schmidt je posvetio slučaju Viaduct, upozorivši da dug koji BiH treba isplatiti ovoj firmi, u skladu s arbitražnom presudom iz Washingtona, iznosi više od 110 miliona KM – i svakim danom raste za novih 9.000 eura.
“Ne postoje ozbiljni napori da se ova kritična pitanja riješe. Viaduct će pokušati naplatiti dug od institucija BiH, iako je Republika Srpska odgovorna za dug. Ja ne mogu prihvatiti da država vraća dugove entiteta. To nije moguće“, poručio je Schmidt.
Osvrnuo se i na opasnost koju ovaj spor nosi za ključne institucije poput Centralne banke BiH i BHANSA-e.
“S institucijama koje su ključni dio infrastrukture se ne treba poigravati”, upozorio je.
Mjere koje je Schmidt nametnuo:
U cilju rješavanja problema, visoki predstavnik je donio sljedeće odluke:
Dio rezervi od prihoda po osnovu putarina, blokiranih od 2018. godine, biće preusmjeren za isplatu duga firmi Viaduct.
Isplata će se realizovati korištenjem udjela Republike Srpske, bez utjecaja na budžetsku stabilnost entiteta i bez smanjenja usluga građanima.
“Ovaj pristup je u skladu s principom da onaj ko napravi dug mora da ga i izmiri“, pojasnio je Schmidt, podsjetivši da je RS već preuzela obavezu da isplati dug, ali da od tada “nije isplaćen ni jedan fening“.
Uz to, Schmidt je naredio da Javni pravobranilac BiH, Centralna banka i BHANSA hitno preduzmu korake kako bi zaštitili imovinu i interese države.
Također je odlučeno da profit Centralne banke BiH bude iskorišten za finansiranje nabavke izbornih tehnologija za Opće izbore 2026. godine.
“Do sada se niko za to nije pobrinuo. Ovom mojom Odlukom Centralna banka svoj profit sada može staviti na raspolaganje državnim institucijama”, poručio je.
Preostali profit Centralne banke BiH također će moći biti korišten isključivo za finansiranje državnih institucija i pripremu dobrog državnog budžeta.
Schmidt je naglasio da će, paralelno s ovim mjerama, i Federacija BiH dobiti sredstva iz rezervi za putarine u istom iznosu, iako zakonski spor između nje i države ne postoji.
Odluka stupa na snagu po objavljivanju na web stranici OHR-a.
“Građani su čekali dovoljno dugo”
U završnom dijelu obraćanja, Schmidt je pozvao političke lidere da hitno usvoje budžet:
“Put vam je otvoren. Građani ove zemlje su dovoljno dugo čekali. Pokazali su strpljenje, sposobnost da se nose sa izazovima i nepokolebljivu želju da žive u mirnoj, demokratskoj i prosperitetnoj zemlji”.
Pozvao je na odgovornost i brigu za buduće generacije:
“Ne dozvolite da im političke igre onemoguće budućnost. Vodite računa o budućim generacijama. Ovo je trenutak da djelujemo u interesu svih građana – a ne stranačkog izbornog tijela”.
“Put ka Evropi je otvoren, ali neće biti zauvijek“
Na kraju, Schmidt je uputio snažno upozorenje da BiH može nadoknaditi propušteno vrijeme samo ako se vlasti odluče za reforme.
“Put ka Evropi je otvoren, ali trebate krenuti tim putem prije nego što se zatvori”, zaključio je Schmidt, prenosi N1.
Izvor vijesti: haber.ba