

Na upit zastupnice Vedrane Vujović o leptospirozi, on je kazao da su obavljene dvije redovne deratizacije na tom području i to u jesen prošle godine i ovog proljeća.
“Dakle, nije se zakasnilo, sve je urađeno. Na tom području se radila korektivna deratizacija jer se pojavilo dosta mjesta gdje ima nepokošene trave, otpada svakakvog, zapuštenih mjesta i nedostatka kontenjera. Pojavila se potreba i dodatne deratizacije. Vlasnici objekata su dužni da to urade, kao i vlasnici etažnih objekata, podruma… Upućeni su na vrijeme dopisi općinskim organizacijama i ostalima”, kazao je.
Potvrdio je da je na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu pregledano deset pacijenata i da je jedan zadržan na infektivnoj klinici.
Dodao je da je Zavod za javno zdravstvo jutros zatražio proglašenje epidemije na tom uskom području na Dobrinji.
“To je proces koji ide prema nama, pa mi tražimo od federalnog ministra u smislu da se poduzmu vanredne mjere košenja trave, odvoza smeća i čišćenja terena. To se javlja ponekad u područjima gdje imamo takve uslove za razvoj glodara”, kazao je.
Podsjetimo, doktorica Riada Blažević, specijalist urgentne medicine je za Klix.ba pojasnila kako su se u Hitnu pomoć Kantona Sarajevo javljali pacijenti sa simptomima leptospiroze unazad 15 dana.
Povodom pojave infektivne bolesti u sarajevskom naselju Dobrinja, oglasio se Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Prema posljednjim podacima, od 14. do 21. maja 2025. godine Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo prijavljeno je 17 laboratorijski potvrđenih slučajeva leptospiroze, prenosi Klix.
Izvor vijesti: haber.ba