

Poskupljenjima hrane u BiH, čini se, nema kraja. Tako iz mjeseca u mjesec cijene brojnih prehrambenih artikala samo rastu. Kako je i najavljivano, kafa ima novu cijenu, pa kilogram omiljenog napitka sada košta, uglavnom, 30 maraka.
Prije samo dva mjeseca, cijena kilograma kafe iznosila je otprilike 23 KM. U odnosu na mart, poskupjelo je i ulje, s 3,35 na 3,45 KM, premda se na policama može naći i ono sa “zaključanom“ cijenom od 3, 15 do 3,20 KM. Poređenja radi, litar ulja je prije osam mjeseci koštao 2,65 KM.
Trgovački lanci
Među artiklima čije su cijene poskočile su i riža, koja je u martu koštala 4,45 KM po kilogramu, a sada je pet KM. Također, kisela pavlaka je poskupjela sa 4,95 na 5,80 KM, kao i polutvrdi sir sa 16,95 na 17,10 KM, ali i brojne druge namirnice neophodne u skoro svakodnevnoj ishrani.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja potrošača Srednja Bosna, smatra da je neophodna stroža kontrola cijena, ali i model usporedbe cijena u svim trgovačkim lancima, prema kojem bi se trgovci, zakonski, obavezali da javno objavljuju sve cijene.
Slabe akcije
– Istina je da već imamo neke aplikacije pomoću kojih možemo pratiti razlike u cijenama, ali samo za proizvode koji su na akciji.
Međutim, imamo situaciju da su u nekim trgovinama proizvodi koji nisu na akciji znatno jeftiniji od onih koji su u drugim trgovinama na akciji – kaže on za “Dnevni avaz”.
8 KM kilogram graška
Mišljenja je da, definitivno, zbog stalnih poskupljenja, koja se više ne mogu nazvati ni “puzajućim“ treba pojačati kontrolu cijena. Brojnim građanima je voće i povrće postalo luksuz.
Tako se kilogram trešanja na sarajevskim, ali i pijacama u Bosni prodavao za 20 KM, dok je u Hercegovini odakle i stižu ta cijena niža od pet do 10 KM.
Skupe su i jagode koje po kilogramu koštaju od sedam do 10 KM, dok se mladi grašak i u Hercegovini prodaje po cijeni od osam KM po kilogramu. Međutim, cijene drugog povrća nisu pretjerano visoke, izuzev domaće paprike koja je počela pristizati i koja se prodaje od pet do sedam KM.
Izvor vijesti: haber.ba