Međunarodni monetarni fond: Oba entiteta bi vanjskim zaduživanjem trebala zadovoljiti veliku potrebu za novcem

Novi izvještaj o stanju bh. ekonomije objavili su iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), a kao navode, ekonomski rast se pokazao otpornim potpomognut ekspanzivnim fiskalnim politikama, ali je inflacija porasla. Utvrdili su da su rizici povećani zbog vanjskih udara i domaćih političkih tenzija.

Ponovili su stav iz prethodnih izvještaja da bi se napretkom u pravcu pristupanja Evropskoj uniji moglo stimulirati povjerenje, ali da političke prepreke i dalje postoje.

Obnavljanje rezervi
Također, sugerirali su da bi se fiskalnom politikom trebalo fokusirati na obnavljanje rezervi i poboljšanje kvaliteta potrošnje.

– Vlasti bi se trebale suzdržati od daljnjih diskrecionih mjera kojima se povećava deficit i ojačati planiranje za krizne situacije – dodaju.

Kako su upozorili, oba entiteta suočavaju s velikim potrebama za finansiranjem, a za koje su ocijenili da bi se trebale zadovoljiti putem vanjskog zaduživanja, uz emisiju euroobveznica u Federaciji Bosne i Hercegovine i bilateralne kredite u RS, uz određene emisije na domaćem tržištu.

Iz MMF-a su vlastima poručili da bi trebale pripremiti interventne planove u slučaju nedostatka finansiranja. Reforme, uključujući pregled zaposlenosti u javnom sektoru, plata i socijalnih davanja, kako su konstatirali, potrebne su za postizanje primarnog bilansa kojim se stabilizira dug.

Lajkajte nas na Facebooku?

Održati valutni odbor
Kako su naglasili, da bi se očuvala monetarna stabilnost, neophodno je održati valutni odbor i podržati nezavisnost Centralne banke Bosne i Hercegovine (CB BiH). Također su sugerirali vlastima da bi trebale nastaviti pažljivo pratiti rizike u finansijskom sektoru i poboljšati spremnost za krizu.

Smatraju da bi se osnivanjem fonda za finansijsku stabilnost na nivou Bosne i Hercegovine, kojim bi se olakšalo restrukturiranje banaka i osigurala likvidnost u izuzetnim okolnostima, značajno ojačala mreža finansijske sigurnosti.

Za ubrzanje reformi u cilju poboljšanja fiskalnog upravljanja predložili su zaštitu finansijskog integriteta, borbu protiv korupcije i ubrzavanja digitalizacije. Podsjetili su i na izazove energetske tranzicije.

– Prelazak s uglja na zelenu energiju, zajedno s pripremama za uvođenje poreza EU na ugljik (CBAM), predstavlja velike izazove u narednom periodu – upozorili su.

Pozicioniranjem Bosne i Hercegovine na put većeg rasta i pružanje više mogućnosti njenim građanima, kako su saopćili iz MMF-a, ubrzat će se konvergencija dohotka u odnosu na EU i smanjiti emigracija.

Izvor vijesti: haber.ba

prethodni članak

BHANSA: Veliki broj operativaca istovremeno otvorio bolovanje, tokom prošlog vikenda zabilježili 70.000 minuta kašnjenja

sljedeći članak

Premijer Hrvatske Andrej Plenković 11. jula dolazi u Srebrenicu