Međunarodnom konferencijom “MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost“ MVP BiH obilježava 20. godišnjicu upisa područja Starog mosta na Listu svjetske baštine UNESCO-a

Tema ovogodišnje Konferencije, “Zajednička baština kao alat diplomatije”, ima za cilj promicanje dijaloga o izgradnji mira, očuvanju kulture i međunarodnoj saradnji te odavanje priznanja mostarskom putu pomirenja i njegovoj globalnoj simbolici kao mostu između kultura, religija i naroda.

Druga međunarodna konferencija „MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost”, slavi ove godine 20. godišnjicu uvrštavanja područja Starog mosta u Starom gradu Mostaru na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Ova prekretnica simbolizira pomirenje, postojanost i trajnu vrijednost kulturne baštine u poticanju globalnog mira i dijaloga.

Podsjećamo da je Međunarodnom konferencijom “MOSTAR 2024: Dijalog za budućnost”, održanoj prošle godine, obilježena 20. godišnjica obnove Starog mosta te naglašena važnost dijaloga, saradnje i integracije Zapadnog Balkana u EU. Time je iniciran i uspostavljen međunarodni diplomatski događaj koji ima za cilj da svake godine u Mostaru ugosti domaće i međunarodne zvaničnike.

Noć prije Konferencije, 19. svibnja/maja, u večernjim satima za visoke dužnosnike i učesnike biće priređen program u okviru kojeg će biti organiziran skok sa Starog mosta te bacanje cvijeća za sve žrtve ratova, a potom svečana večera.

U utorak, 20. svibnja/maja, u Hotelu „Mepas“ s početkom u 10 sati biće održana II Međunarodna konferencija „MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost“, koja će okupiti ugledne visoke dužnosnike, predsjednike, premijere, ministre, međunarodne i bosanskohercegovačke donositelje odluka, predstavnike zemalja Jugoistočne Europe, Europske unije, UNESCO-a, stručnjake za kulturnu baštinu, akademike, lidere civilnog društva i nevladine organizacije, mlade, kao i predstavnike medija i druge sudionike.

U organizaciji Međunarodne konferencije „MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost“, koja se održava pod pokroviteljstvom člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denisa Bećirovića, pored Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, učestvuju i Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, Grad Mostar, UNESCO, UN agencije u Bosni i Hercegovini, RCC, Centar za mir i multietničku saradnju Mostar, te brojni drugi partneri. Medijski partner Konferencije je BHRT.

Lajkajte nas na Facebooku?

Izvor vijesti: haber.ba

prethodni članak

Ponovno uključenje struje koštat će 65 KM bez PDV-a ako je pristup moguć, 120 KM ako nije

sljedeći članak

Meteorolog Bakir Krajinović“: Od nedjelje nas očekuje rast temperatura i sunčaniji dani