Nova pravila u FBiH? Fiskalna kasa i za prodaju sira, kajmaka i namještaja

Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u Federaciji Bosne i Hercegovine još je u fazi javne rasprave, ali je već izazvao zabrinutost velikog dijela javnosti. Posebno su pogođeni fizička lica i mali obrtnici, koji bi u slučaju usvajanja zakona u sadašnjem obliku mogli biti obavezni da fiskalizuju i najosnovnije transakcije, poput prodaje polovnog automobila ili namještaja.

Najviše negodovanja dolazi iz redova freelance zajednice i digitalnih radnika. Zakon predviđa da fizička lica koja godišnje ostvare prihod veći od 5.000 KM budu uključena u sistem fiskalizacije.

“U freelance svijetu, pored toga što se već plaća četiri posto za zdravstvo, a od toga nemamo nikakve koristi jer nemamo pravo da koristimo zdravstveni sistem, sada će nam se još nametnuti fiskalizacija. Tih četiri posto faktički poklanjamo državi”, izjavila je Milica Kaurin, vlasnica i urednica platforme freelance.ba.

Na istoj platformi pokrenuta je i online kampanja s uputstvima kako građani mogu reagovati u okviru javne rasprave, koja traje do 8. maja. Inicijativa se ne odnosi samo na freelancere, nego i na sve građane koji bi mogli biti zahvaćeni novim zakonom.

“Ukoliko imate privatni automobil i prodate ga za više od 5.000 KM, bićete dužni da izdate fiskalni račun. To znači i posjedovanje fiskalne kase, softversku podršku, mjesečno održavanje i moguće sankcije za nepravovremene radnje”, upozorava Kaurin.

Prema predloženom zakonu, kazne za fizička lica kreću se od 100 do čak 30.000 KM.

Lajkajte nas na Facebooku?

Opozicioni poslanici, poput Admira Čavalića iz Stranke za BiH, upozoravaju da su limiti koji su postavljeni nerealni za trenutni kontekst.

“To je 416 KM mjesečno. Neko ko prodaje namještaj, polovan automobil ili čak sir i kajmak – lako može premašiti te iznose”, navodi Čavalić.

Iz Vlade Federacije BiH pojašnjavaju da je cilj zakona da se omogući praćenje i evidentiranje ekonomskih transakcija u realnom vremenu, te smanji siva ekonomija i poveća porezni prihod. Prema njihovim procjenama, u budžet bi se moglo sliti dodatnih milion maraka.

No, predstavnici malih obrtnika i dalje smatraju da fokus ne treba biti na niskoprofitabilnim djelatnostima.

“Smatramo da tradicionalne zanate treba izuzeti iz fiskalizacije. Onima koji već posjeduju fiskalne uređaje treba osigurati subvencije za nove aparate”, poručio je Domagoj Andrijanić, generalni sekretar Obrtničke komore FBiH.

Sličan stav dijeli i poslanik NES-a, Mirza Batalović.Zamislite obućara koji zamijeni par pertli i potplata, a mora da ima fiskalnu kasu. Ako su ti zanati naše nacionalno blago, pitanje je – da li ih dovoljno podstičemo?”, rekao je Batalovićpiše N1

Iako su brojne nejasnoće još uvijek otvorene, iz vlasti poručuju da je riječ o reformi koja će na duže staze finansijski rasteretiti privredu i stvoriti prostor za povećanje plata. No, javnost i stručnjaci traže suštinske izmjene zakona prije njegovog eventualnog usvajanja.

Izvor vijesti: haber.ba

prethodni članak

Stižu nam pljuskovi i grmljavina

sljedeći članak

Schmidt: Dodik priznaje Sud BiH, ne igrajte se s institucijama