Omiljeni napitak dostiže rekordne iznose: Kilogram kafe, definitivno, 30 KM

Svjetske berze

Tako će kilogram kafe, definitivno, koštati 30 KM, kako je za “Dnevni avaz“ potvrdio Zvonimir Stojić iz čitlučke kompanije “Eurovip“.

– Da, preporučena cijena je 14,90 i 14,95 KM prema novim cjenovnicima za krajnje kupce, a neki naši konkurenti su već krenuli s novim cijenama. U narednih 15-ak dana, do 1. maja, svi će, zasigurno, istupiti s novim cijenama – rekao je Stojić.

Na tržištu kafe u proteklom periodu zaredao se cijeli niz loših okolnosti, a iako su, kako je Stojić kazao, na svjetskim berzama posljednjih dana cijene kafe pale, niko je ne želi prodavati po tim cijenama.

Geopolitički odnosi

U suštini, dodao je, gotovo sve je neizvjesno kada je riječ o tržištu kafe i svi se pitaju kakve će posljedice imati geopolitički odnosi, primarno potezi američkog predsjednika Donalda Trampa (Trump) i kako će berze reagirati.
Ogroman skok

Cijene kafe na svjetskom tržištu su unazad godinu zabilježile ogroman skok, prema nekim pokazateljima i do 300 posto. Ipak, prošle godine je u našoj zemlji kilogram kafe u prosjeku iznosio 18 KM. Poskupjela je i sirova kafa koja po kilogramu u trgovinama košta 24 KM, a lani je ta cijena bila 20 KM.

Lajkajte nas na Facebooku?

Prostora za niže cijene ima

S obzirom na cijene kafe, koja po kilogramu košta 30 KM, pretpostavka je da će, automatski, doći do poskupljenja kafe i u ugostiteljskim objektima. U to ne sumnja Admir Arnautović, predsjednik Udruženja potrošača Srednja Bosna.

– Kafa je već poskupjela, u to nema sumnje, mi smo uočili prije pet, šest dana da 200 grama u trgovinama košta, čak, osam maraka. Već se pregovara i o višim cijenama kafe u ugostiteljskim objektima, a znamo da, kada poskupe kafa, pekarski proizvodi i gorivo uslijedi lančano poskupljenje – govori Arnautović za “Avaz”.

Skoro svakim danom, kaže, građani primjećuju poskupljenja određenih prehrambenih proizvoda, a razlike u cijenama, kako navodi, za mnoge postaju normalne.

– Previše smo se, izgleda, navikli i na poskupljenja i, čini se da prelako odustajemo od svega. Vidjeli smo koliko je trajala akcija bojkota, a definitivno, prostora za niže cijene ima, jer na međunarodnom tržištu cijene nisu toliko porasle kao kod nas. Mislim da naši trgovci ostvaruju, barem za mnoge artikle, ekstraprofite, a država im to dozvoljava, jer tako ostvaruju rekordne poreze – zaključio je Arnautović.

Izvor vijesti: haber.ba

prethodni članak

Dodik se oglasio o slučaju ‘Viaduct’

sljedeći članak

Amina Bešo se oglasila nakon udaje za Milana Tegeltiju: EVO ŠTA JE OTKRILA