Ili mi ili oni: EVROPO biraj

Brendan Carr, predsjednik američke Federalne komisije za komunikacije (FCC), rekao je da bi se “savezničke zapadne demokracije trebale usredotočiti na stvarnu dugoročnu prijetnju — uspon Kineske komunističke partije”, prenosi portal FT Business.

Izjava dolazi u trenutku kada europske vlade i tvrtke razmatraju je li Starlink, u vlasništvu SpaceX-a, pouzdan partner, posebno nakon što je SAD zaprijetio prekidom njegovih usluga u Ukrajini. Carr, koji je blizak Musku i kojeg je Trump imenovao na čelo FCC-a nakon reizbora, rekao je da je “nesreća” što politika utječe na strateške tehnološke odluke.

“Ako ste zabrinuti za Starlink, pričekajte dok ne vidite kinesku verziju – tada ćete biti stvarno zabrinuti”, rekao je Carr. Britanske telekomunikacijske kompanije BT i Virgin Media O2 trenutno testiraju Starlink tehnologiju, ali još nisu potpisale pune ugovore.

Carr je ranije tvrdio da su Muskove američke tvrtke bile meta “regulatornog progona” otkako je milijarder preuzeo Twitter 2022. Također je optužio administraciju predsjednika Bidena da diskriminira Starlink uskraćivanjem državnih subvencija za razvoj internetske infrastrukture u ruralnim područjima.

U intervjuu za FT, Carr je rekao kako vjeruje da je Europa “zapela” između Washingtona i Pekinga, upozoravajući na sve dublji jaz u svijetu između prokineskih i prokineskih zemalja po pitanju umjetne inteligencije i satelitskih tehnologija.

Carr, koji je pomogao napisati konzervativni nacrt Projekta 2025 za republikansku administraciju, rekao je da su europski regulatori pristrani prema američkim tehnološkim tvrtkama. Također je optužio Europsku komisiju za protekcionizam i antiamerički stav, istaknuvši da je “vrijeme da se odluči između SAD-a i Kine” .

Lajkajte nas na Facebooku?

Unatoč visokim dugovima, dionice europskih pružatelja satelitskih usluga poput Eutelsata i SES-a skočile su posljednjih tjedana nakon što je Europska komisija objavila da bi Bruxelles trebao financirati ukrajinski vojni pristup uslugama koje nude europske tvrtke, što sugerira distanciranje od Starlinka. Međutim, stručnjaci iz industrije upozoravaju da niti jedna europska mreža još ne može parirati Starlinkovoj ponudi.

Carr je također rekao da bi europske telekomunikacijske kompanije Nokia i Ericsson trebale preseliti više proizvodnje u SAD, s obzirom da će se suočiti s uvoznim carinama koje je nametnula Trumpova administracija. Nokia i Ericsson trenutno su najveći pružatelji infrastrukture mobilne mreže u SAD-u. “Ne sviđa mi se trenutna situacija u kojoj nemamo nijednu značajnu američku tvrtku u sektoru telekomunikacijske opreme”, rekao je Carr.

Dodao je da je spreman omogućiti brža regulatorna odobrenja za nove tehnologije, ako Nokia i Ericsson prošire proizvodnju u SAD-u. Glavni izvršni direktor Ericssona Borje Ekholm nedavno je izjavio da će kompanija razmotriti proširenje proizvodnje u SAD-u ovisno o utjecaju mogućih carina. Ericsson je 2020. otvorio tvornicu u Teksasu i već povećava kapacitete.

Izvor vijesti: haber.ba

prethodni članak

Tegeltija krunisao vezu brakom: Objavio fotografije sa vjenčanja sa Aminom Bešo

sljedeći članak

Dodik se oglasio o slučaju ‘Viaduct’