

“Jedini razgovor koji Dodik može imati je sa predstavnicima pravosuđa na temu njegove bezuvjetne predaje”, kazali su, ističući da “niko ozbiljan ne gaji iluziju da umjesto poštovanja pravosudnih i sigurnosnih institucija i podrške njihovom radu treba pregovarati sa bjeguncem”.
Oni vjeruju da reakcije iz međunarodne zajednice, koja počiva na vladavini zakona, pokazuju da se pravni obruč oko Dodika steže i da je kraj njegove političke vladavine na vidiku.
“Završava se politička karijera čovjeka koji se danas, osim sa Ustavom i zakonima, sukobljava sa onom istom međunarodnom zajednicom koja ga je dovela na vlast. On ne vidi problem u sebi nego u visokom predstavniku za koga je do nedavno tvrdio da ima pravo donijeti bilo koju odluku na osnovu prava koje mu daje Dejtonski sporazum u kojem je sadržana klauzula da je on konačni tumač Ustava Bosne i Hercegovine, ustava entiteta i zakona”, navode državni zastupnici”, poručili su.
Istaknuli su zahvalnost međunarodnoj zajednici što je podržala BiH, a posebno onima koji su uveli sankcije za rušenje ustavnog poretka.
“Zahvaljujemo svim državama na nepokolebljivoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine. Podržavamo sankcije Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Njemačke i Austrije koje su uvedene Miloradu Dodiku i njegovim saučesnicima u rušenju ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, te pozivamo i druge države da slijede njihov primjer”, zaključili su, prenosi Klix.
Izvor vijesti: haber.ba